Vicor Corporation V24A3V3E200BG3
V24A3V3E200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3E200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3E200BG3.pdf
Availability of V24A3V3E200BG3
QUANTITY
V24A3V3E200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3E200BG3
Internal Part NumberEIS-V24A3V3E200BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3E200BG3
Related LinksV24A3V3, V24A3V3E200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3E200BG3 Details Description
Related parts for V24A3V3E200BG3
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 10' GN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf