Carling Technologies 3MN-SP7-AP2/22-M1GE
3MN-SP7-AP2/22-M1GE picture photo
Mfg. Part Number
3MN-SP7-AP2/22-M1GE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
3MN-SP7-AP2/22-M1GE.pdf
Availability of 3MN-SP7-AP2/22-M1GE
QUANTITY
3MN-SP7-AP2/22-M1GE Order Process
Ship out your order
Specifications of 3MN-SP7-AP2/22-M1GE
Internal Part NumberEIS-3MN-SP7-AP2/22-M1GE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series3MN
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3MN-SP7-AP2/22-M1GE
Related Links3MN-SP7-A, 3MN-SP7-AP2/22-M1GE Datasheet, Carling Technologies Distributor
3MN-SP7-AP2/22-M1GE Details Description
Related parts for 3MN-SP7-AP2/22-M1GE
CONN RCPT .100" 64POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160K OHM 1206 datasheet.pdf
LED PANEL YLW DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 L.143 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 15V 5A datasheet.pdf
762 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
CTV 30C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf