Aries Electronics, Inc. 40-012-114X
40-012-114X picture photo
Mfg. Part Number
40-012-114X
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DECI-CENTER JUMPERS 40POS
Datasheet Download
40-012-114X.pdf
Availability of 40-012-114X
QUANTITY
40-012-114X Order Process
Ship out your order
Specifications of 40-012-114X
Internal Part NumberEIS-40-012-114X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series114
Connector TypeDIP to Pitch Bar
Number of Positions40
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")