Signal Transformer 40-300-LPI
40-300-LPI picture photo
Mfg. Part Number
40-300-LPI
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE
Datasheet Download
40-300-LPI.pdf
Availability of 40-300-LPI
QUANTITY
40-300-LPI Order Process
Ship out your order
Specifications of 40-300-LPI
Internal Part NumberEIS-40-300-LPI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package50
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesLPI
TypeSemi-Toroidal
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 20V, Series 40V
Current - Output (Max)Parallel 600mA, Series 300mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max12 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension66.80mm L x 55.60mm W
Height - Seated (Max)26.60mm