Signal Transformer 40-300-LPI
40-300-LPI picture photo
Mfg. Part Number
40-300-LPI
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE
Datasheet Download
40-300-LPI.pdf
Availability of 40-300-LPI
QUANTITY
40-300-LPI Order Process
Ship out your order
Specifications of 40-300-LPI
Internal Part NumberEIS-40-300-LPI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package50
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesLPI
TypeSemi-Toroidal
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 20V, Series 40V
Current - Output (Max)Parallel 600mA, Series 300mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max12 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension66.80mm L x 55.60mm W
Height - Seated (Max)26.60mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40-300-LPI
Related Links40-30, 40-300-LPI Datasheet, Signal Transformer Distributor
40-300-LPI Details Description
Related parts for 40-300-LPI
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf