Ohmite 40/70MNJ2R00DE
40/70MNJ2R00DE picture photo
Mfg. Part Number
40/70MNJ2R00DE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 70W
Datasheet Download
40/70MNJ2R00DE.pdf
Availability of 40/70MNJ2R00DE
QUANTITY
40/70MNJ2R00DE Order Process
Ship out your order
Specifications of 40/70MNJ2R00DE
Internal Part NumberEIS-40/70MNJ2R00DE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetalohm
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)70W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±180ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesFlame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing TypeSteel
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension2.563" L x 0.750" W (65.10mm x 19.05mm)
Height0.750" (19.05mm)
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40/70MNJ2R00DE
Related Links40/70MN, 40/70MNJ2R00DE Datasheet, Ohmite Distributor
40/70MNJ2R00DE Details Description
Related parts for 40/70MNJ2R00DE
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf