Nichicon UPW2C2R2MED1TA
UPW2C2R2MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW2C2R2MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPW2C2R2MED1TA.pdf
Availability of UPW2C2R2MED1TA
QUANTITY
UPW2C2R2MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2C2R2MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPW2C2R2MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2C2R2MED1TA
Related LinksUPW2C2R, UPW2C2R2MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2C2R2MED1TA Details Description
Related parts for UPW2C2R2MED1TA
IC PROGRAM 2.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 48V datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 32A 8LSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO213AB datasheet.pdf