Bourns Inc. TC03X-2-101E
TC03X-2-101E picture photo
Mfg. Part Number
TC03X-2-101E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
TC03X-2-101E.pdf
Availability of TC03X-2-101E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC03X-2-101E Order Process
Ship out your order
Specifications of TC03X-2-101E
Internal Part NumberEIS-TC03X-2-101E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC03 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.140" x 0.118" Face x 0.072" H (3.55mm x 3.00mm x 1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC03X-2-101E
Related LinksTC03X-, TC03X-2-101E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC03X-2-101E Details Description
Related parts for TC03X-2-101E
CAP FILM 0.51UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC AUDIO DAC 44QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP XP-E GREEN datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 157MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
68UF 16V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf