AVX Corporation KC2520K11.2896C1GE00
KC2520K11.2896C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520K11.2896C1GE00
Brief Description
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520K11.2896C1GE00.pdf
Availability of KC2520K11.2896C1GE00
QUANTITY
KC2520K11.2896C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520K11.2896C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC2520K11.2896C1GE00
TypeXO (Standard)
Frequency11.2896MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520K11.2896C1GE00
Related LinksKC2520K11., KC2520K11.2896C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520K11.2896C1GE00 Details Description
Related parts for KC2520K11.2896C1GE00
FUSE BOARD MNT 4A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CHROME XC 1/4" SILVER 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL HORIZ SMD datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/5W 0.02% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 620NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 11UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf