Aries Electronics, Inc. 40-C212-21
40-C212-21 picture photo
Mfg. Part Number
40-C212-21
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Datasheet Download
40-C212-21.pdf
Availability of 40-C212-21
QUANTITY
40-C212-21 Order Process
Ship out your order
Specifications of 40-C212-21
Internal Part NumberEIS-40-C212-21
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)40 (2 x 20)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationWire Wrap
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.040" (1.02mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40-C212-21
Related Links40-C2, 40-C212-21 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
40-C212-21 Details Description
Related parts for 40-C212-21
FERRULE 0.75MM 14 GRY 1 = 500PCS datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TURRET .115" datasheet.pdf
IC AMP DVR W/REG 1.3MHZ TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf