TE Connectivity Potter & Brumfield Relays 4000-04E07BB999
4000-04E07BB999 picture photo
Mfg. Part Number
4000-04E07BB999
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
4000-04E07BB999.pdf
Availability of 4000-04E07BB999
QUANTITY
4000-04E07BB999 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4000-04E07BB999
Internal Part NumberEIS-4000-04E07BB999
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series4000, Products Unlimited
TypeLaminated Core
Voltage - Primary480V
Voltage - Secondary (Full Load)24V
Current - Output (Max)-
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Single
Center TapNo
Power - Max40 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)55.58mm
Voltage - Isolation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4000-04E07BB999
4000-04E07BB999 Details Description
Related parts for 4000-04E07BB999
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 12POS 50MM SLD datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 29POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN SFP+ 1X2 CAGE GASKET & LITE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 700MA DO220 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 16SMD GW datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf