Rubycon 400AX4.7MT78X9
400AX4.7MT78X9 picture photo
Mfg. Part Number
400AX4.7MT78X9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400AX4.7MT78X9.pdf
Availability of 400AX4.7MT78X9
QUANTITY
400AX4.7MT78X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400AX4.7MT78X9
Internal Part NumberEIS-400AX4.7MT78X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400AX4.7MT78X9
Related Links400AX4., 400AX4.7MT78X9 Datasheet, Rubycon Distributor
400AX4.7MT78X9 Details Description
Related parts for 400AX4.7MT78X9
CONN HEADER VERT 5POS .100 TIN datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 200NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CORD XLR PLUG TO XLR JACK 10' datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-25 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
MICRO 21C P 30" WHT NI datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf