Rubycon 400AXW120MEFC18X35
400AXW120MEFC18X35 picture photo
Mfg. Part Number
400AXW120MEFC18X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400AXW120MEFC18X35.pdf
Availability of 400AXW120MEFC18X35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
400AXW120MEFC18X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400AXW120MEFC18X35
Internal Part NumberEIS-400AXW120MEFC18X35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAXW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400AXW120MEFC18X35
Related Links400AXW120, 400AXW120MEFC18X35 Datasheet, Rubycon Distributor
400AXW120MEFC18X35 Details Description
Related parts for 400AXW120MEFC18X35
CONN HEADER 3POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ datasheet.pdf
IC ENERGY MANAGEMENT 36USMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RD422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
LCD CHARAC DISPLAY 20X4 RS422 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W T18 datasheet.pdf