Rubycon 400BXA22MEFCGC16X20
400BXA22MEFCGC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
400BXA22MEFCGC16X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400BXA22MEFCGC16X20.pdf
Availability of 400BXA22MEFCGC16X20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
400BXA22MEFCGC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400BXA22MEFCGC16X20
Internal Part NumberEIS-400BXA22MEFCGC16X20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXA
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current430mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400BXA22MEFCGC16X20
Related Links400BXA22M, 400BXA22MEFCGC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
400BXA22MEFCGC16X20 Details Description
Related parts for 400BXA22MEFCGC16X20
IC USB TO PARALLEL FIFO 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 7POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf