Rubycon 400BXC33MEFCGC16X20
400BXC33MEFCGC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
400BXC33MEFCGC16X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400BXC33MEFCGC16X20.pdf
Availability of 400BXC33MEFCGC16X20
QUANTITY
400BXC33MEFCGC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400BXC33MEFCGC16X20
Internal Part NumberEIS-400BXC33MEFCGC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400BXC33MEFCGC16X20
Related Links400BXC33M, 400BXC33MEFCGC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
400BXC33MEFCGC16X20 Details Description
Related parts for 400BXC33MEFCGC16X20
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC RESET N-CH OD 5.8V 5SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65 WD 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH NI-780 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf