Rubycon 400BXF27MEFC18X16
400BXF27MEFC18X16 picture photo
Mfg. Part Number
400BXF27MEFC18X16
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400BXF27MEFC18X16.pdf
Availability of 400BXF27MEFC18X16
QUANTITY
400BXF27MEFC18X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400BXF27MEFC18X16
Internal Part NumberEIS-400BXF27MEFC18X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXF
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current384mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400BXF27MEFC18X16
Related Links400BXF27, 400BXF27MEFC18X16 Datasheet, Rubycon Distributor
400BXF27MEFC18X16 Details Description
Related parts for 400BXF27MEFC18X16
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 55A 530VAC datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V AAA BUTTON NIMH datasheet.pdf
CONN JACK PWR MINI 0.65MM PIN PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 6A 125V datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 4.3UF AXIAL datasheet.pdf