Vishay Semiconductor/Diodes Division 400CNQ035
400CNQ035 picture photo
Mfg. Part Number
400CNQ035
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 35V 200A TO244AB
Datasheet Download
400CNQ035.pdf
Availability of 400CNQ035
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
400CNQ035 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400CNQ035
Internal Part NumberEIS-400CNQ035
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730mV @ 400A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 35V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400CNQ035
Related Links400C, 400CNQ035 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
400CNQ035 Details Description
Related parts for 400CNQ035
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
COVER ABS FOR PB-1581-TF 1=10PCS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS 18AWG ORANGE .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 600V 200A TO200AB datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
RES SMD 723 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf