Rubycon 400CXW120MEFC14.5X45
400CXW120MEFC14.5X45 picture photo
Mfg. Part Number
400CXW120MEFC14.5X45
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400CXW120MEFC14.5X45.pdf
Availability of 400CXW120MEFC14.5X45
QUANTITY
400CXW120MEFC14.5X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400CXW120MEFC14.5X45
Internal Part NumberEIS-400CXW120MEFC14.5X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCXW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current790mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400CXW120MEFC14.5X45
Related Links400CXW120M, 400CXW120MEFC14.5X45 Datasheet, Rubycon Distributor
400CXW120MEFC14.5X45 Details Description
Related parts for 400CXW120MEFC14.5X45
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 1.6A 257 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE 10A 240V BS 88 BRITISH datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 11K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf