Rubycon 400CXW150MEFC18X31.5
400CXW150MEFC18X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
400CXW150MEFC18X31.5
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400CXW150MEFC18X31.5.pdf
Availability of 400CXW150MEFC18X31.5
QUANTITY
400CXW150MEFC18X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400CXW150MEFC18X31.5
Internal Part NumberEIS-400CXW150MEFC18X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCXW
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current890mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400CXW150MEFC18X31.5
Related Links400CXW150M, 400CXW150MEFC18X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
400CXW150MEFC18X31.5 Details Description
Related parts for 400CXW150MEFC18X31.5
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 85DEG C N/O 6A datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 498MA 650 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CABLE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf