KEMET R60PF2100506AJ
R60PF2100506AJ picture photo
Mfg. Part Number
R60PF2100506AJ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
R60PF2100506AJ.pdf
Availability of R60PF2100506AJ
QUANTITY
R60PF2100506AJ Order Process
Ship out your order
Specifications of R60PF2100506AJ
Internal Part NumberEIS-R60PF2100506AJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR60
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R60PF2100506AJ
Related LinksR60PF21, R60PF2100506AJ Datasheet, KEMET Distributor
R60PF2100506AJ Details Description
Related parts for R60PF2100506AJ
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
FILTER LINE PWR STD/IND 12A SCRW datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC BCD-7SEG DECODER/DRVR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 423V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RETAINING PIN datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf