Rubycon 400CXW220MEFC18X45
400CXW220MEFC18X45 picture photo
Mfg. Part Number
400CXW220MEFC18X45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400CXW220MEFC18X45.pdf
Availability of 400CXW220MEFC18X45
QUANTITY
400CXW220MEFC18X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400CXW220MEFC18X45
Internal Part NumberEIS-400CXW220MEFC18X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCXW
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400CXW220MEFC18X45
Related Links400CXW220, 400CXW220MEFC18X45 Datasheet, Rubycon Distributor
400CXW220MEFC18X45 Details Description
Related parts for 400CXW220MEFC18X45
IC OPAMP CURR SENSE RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN DIN PLUG REAR 150POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 38KHZ T.VIEW datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V datasheet.pdf