Rubycon 400HXG220MEFCSN25X35
400HXG220MEFCSN25X35 picture photo
Mfg. Part Number
400HXG220MEFCSN25X35
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400HXG220MEFCSN25X35.pdf
Availability of 400HXG220MEFCSN25X35
QUANTITY
400HXG220MEFCSN25X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400HXG220MEFCSN25X35
Internal Part NumberEIS-400HXG220MEFCSN25X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHXG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400HXG220MEFCSN25X35
Related Links400HXG220M, 400HXG220MEFCSN25X35 Datasheet, Rubycon Distributor
400HXG220MEFCSN25X35 Details Description
Related parts for 400HXG220MEFCSN25X35
CAP FILM 0.22UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRPL N-INV US8 datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf