Rubycon 400KXW39MEFC10X40
400KXW39MEFC10X40 picture photo
Mfg. Part Number
400KXW39MEFC10X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400KXW39MEFC10X40.pdf
Availability of 400KXW39MEFC10X40
QUANTITY
400KXW39MEFC10X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400KXW39MEFC10X40
Internal Part NumberEIS-400KXW39MEFC10X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXW
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400KXW39MEFC10X40
Related Links400KXW39, 400KXW39MEFC10X40 Datasheet, Rubycon Distributor
400KXW39MEFC10X40 Details Description
Related parts for 400KXW39MEFC10X40
RES 1.1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 800RESOL 2M datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.47K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
TRANSFORMER SGL HC datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
26500 31C 31#20 S TH RECP LC datasheet.pdf
4700UF 16V 25X40MM 85C 15000H datasheet.pdf