Rubycon 400KXW47MEFC12.5X30
400KXW47MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
400KXW47MEFC12.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400KXW47MEFC12.5X30.pdf
Availability of 400KXW47MEFC12.5X30
QUANTITY
400KXW47MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400KXW47MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-400KXW47MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXW
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400KXW47MEFC12.5X30
Related Links400KXW47M, 400KXW47MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
400KXW47MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 400KXW47MEFC12.5X30
RES 470 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 143.85VC SMC datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
IC PA MODULE 925-960MHZ MC0B datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf