Rubycon 400LEX2.7MEFC8X11.5
400LEX2.7MEFC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
400LEX2.7MEFC8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.7UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400LEX2.7MEFC8X11.5.pdf
Availability of 400LEX2.7MEFC8X11.5
QUANTITY
400LEX2.7MEFC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400LEX2.7MEFC8X11.5
Internal Part NumberEIS-400LEX2.7MEFC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLEX Series Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLEX
PackagingBulk
Capacitance2.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400LEX2.7MEFC8X11.5
Related Links400LEX2.7, 400LEX2.7MEFC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
400LEX2.7MEFC8X11.5 Details Description
Related parts for 400LEX2.7MEFC8X11.5
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 40VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PWR LED SOURCE 1W COOL WHT MCPCB datasheet.pdf
BLOCK SPLITTER 6X(3/0-14) datasheet.pdf
COVER HINGED STRAIGHT 6X6X36" datasheet.pdf
HOOK DOUBLE SPACE .025" GREEN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
12 CKT MX120G HEADER ASSEMBLY GR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf