Rubycon 400LLE1.2MEFCTA8X9
400LLE1.2MEFCTA8X9 picture photo
Mfg. Part Number
400LLE1.2MEFCTA8X9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400LLE1.2MEFCTA8X9.pdf
Availability of 400LLE1.2MEFCTA8X9
QUANTITY
400LLE1.2MEFCTA8X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400LLE1.2MEFCTA8X9
Internal Part NumberEIS-400LLE1.2MEFCTA8X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLLE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400LLE1.2MEFCTA8X9
Related Links400LLE1.2, 400LLE1.2MEFCTA8X9 Datasheet, Rubycon Distributor
400LLE1.2MEFCTA8X9 Details Description
Related parts for 400LLE1.2MEFCTA8X9
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL FULL FLSH 4.25" datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
LED CBI 3MM MULTI-LEVEL datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 820 NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf