Rubycon 400LLE1R8MEFC8X9
400LLE1R8MEFC8X9 picture photo
Mfg. Part Number
400LLE1R8MEFC8X9
Brief Description
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400LLE1R8MEFC8X9.pdf
Availability of 400LLE1R8MEFC8X9
QUANTITY
400LLE1R8MEFC8X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400LLE1R8MEFC8X9
Internal Part NumberEIS-400LLE1R8MEFC8X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLLE Series Capacitors
Standard Package2,000
SeriesLLE
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400LLE1R8MEFC8X9
Related Links400LLE1R, 400LLE1R8MEFC8X9 Datasheet, Rubycon Distributor
400LLE1R8MEFC8X9 Details Description
Related parts for 400LLE1R8MEFC8X9
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 6V datasheet.pdf
VARISTOR 389V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
MINI PV AWG 15AU 28-32 AWG datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032POS MS-3,0C1-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
PADDLE FLOW SWITCH PLC OUT datasheet.pdf
HANDLE & CORD 9FT DBL INSULATED datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf