Rubycon 400LLE4.7MEFCT810X12.5
400LLE4.7MEFCT810X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
400LLE4.7MEFCT810X12.5
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400LLE4.7MEFCT810X12.5.pdf
Availability of 400LLE4.7MEFCT810X12.5
QUANTITY
400LLE4.7MEFCT810X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400LLE4.7MEFCT810X12.5
Internal Part NumberEIS-400LLE4.7MEFCT810X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesLLE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current61mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400LLE4.7MEFCT810X12.5
Related Links400LLE4.7ME, 400LLE4.7MEFCT810X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
400LLE4.7MEFCT810X12.5 Details Description
Related parts for 400LLE4.7MEFCT810X12.5
LENS OPTIC NARROW W/HLDR BL-4000 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
IC REG 5-OUT FOR TFT-LCD 38QFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RF 1086MHZ datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AB 5C 3#12, 2#4 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 2200 UF 20% 25 V datasheet.pdf