Rubycon 400MXC270MEFCSN30X35
400MXC270MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
400MXC270MEFCSN30X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXC270MEFCSN30X35.pdf
Availability of 400MXC270MEFCSN30X35
QUANTITY
400MXC270MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXC270MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-400MXC270MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXC270MEFCSN30X35
Related Links400MXC270M, 400MXC270MEFCSN30X35 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXC270MEFCSN30X35 Details Description
Related parts for 400MXC270MEFCSN30X35
BOX ABS BLACK 4.72"L X 3.15"W datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
IC DSP CTRLR 16B 600MHZ 289BGA datasheet.pdf
IC DVR QUAD HIGH SIDE 28SOIC datasheet.pdf
SW MIN ACT R/A SPDT PCB 125V datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
COVER END 52X2.2MM GRAY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN QMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf