Rubycon 400MXC270MEFCSN30X35
400MXC270MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
400MXC270MEFCSN30X35
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXC270MEFCSN30X35.pdf
Availability of 400MXC270MEFCSN30X35
QUANTITY
400MXC270MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXC270MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-400MXC270MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXC270MEFCSN30X35
Related Links400MXC270M, 400MXC270MEFCSN30X35 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXC270MEFCSN30X35 Details Description
Related parts for 400MXC270MEFCSN30X35
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TERMINAL BLK 16POS 5MM VERT GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ FBGA datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf