Rubycon 400MXG150MEFCSN25X25
400MXG150MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
400MXG150MEFCSN25X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXG150MEFCSN25X25.pdf
Availability of 400MXG150MEFCSN25X25
QUANTITY
400MXG150MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXG150MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-400MXG150MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXG150MEFCSN25X25
Related Links400MXG150M, 400MXG150MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXG150MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 400MXG150MEFCSN25X25
FIXED IND 270UH 143MA 11 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.24A 107.8 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 03POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 3.3K OHM 14DIP datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 450MA 1.05 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf