Vishay/Dale RWR89S5R90FRBSL
RWR89S5R90FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5R90FRBSL
Brief Description
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5R90FRBSL.pdf
Availability of RWR89S5R90FRBSL
QUANTITY
RWR89S5R90FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5R90FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S5R90FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5R90FRBSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S5R90FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5R90FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S5R90FRBSL
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 500MA 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W SMBJ datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MAIN FILTER - SOLVENT LOCK 800I datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf