Rubycon 400MXG150MEFCSN25X25
400MXG150MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
400MXG150MEFCSN25X25
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXG150MEFCSN25X25.pdf
Availability of 400MXG150MEFCSN25X25
QUANTITY
400MXG150MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXG150MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-400MXG150MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXG150MEFCSN25X25
Related Links400MXG150M, 400MXG150MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXG150MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 400MXG150MEFCSN25X25
TRANS 2PNP 120V 0.05A 6SMT datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 20ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf