Rubycon 400MXG270MEFCSN30X30
400MXG270MEFCSN30X30 picture photo
Mfg. Part Number
400MXG270MEFCSN30X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXG270MEFCSN30X30.pdf
Availability of 400MXG270MEFCSN30X30
QUANTITY
400MXG270MEFCSN30X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXG270MEFCSN30X30
Internal Part NumberEIS-400MXG270MEFCSN30X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXG270MEFCSN30X30
Related Links400MXG270M, 400MXG270MEFCSN30X30 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXG270MEFCSN30X30 Details Description
Related parts for 400MXG270MEFCSN30X30
IC OPAMP CFA 1.4GHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.5A SOT23 datasheet.pdf
IC HFET ALGAAS/GAAS 1W SOT-89 datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP 30 SAU datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf