Infineon Technologies SPP80N06S2L-06
SPP80N06S2L-06 picture photo
Mfg. Part Number
SPP80N06S2L-06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Datasheet Download
SPP80N06S2L-06.pdf
Availability of SPP80N06S2L-06
QUANTITY
SPP80N06S2L-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP80N06S2L-06
Internal Part NumberEIS-SPP80N06S2L-06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jun/2008
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.3 mOhm @ 69A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 180µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5050pF @ 25V
Power - Max250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP80N06S2L-06
Related LinksSPP80N0, SPP80N06S2L-06 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPP80N06S2L-06 Details Description
Related parts for SPP80N06S2L-06
DIODE ZENER 33V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC 9-CHAN DIFF TXCVR 56-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
1.0 WTB CRIMP REC TERM 28-32AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG 3.3V 3A TO263 datasheet.pdf
LIS 2 5M4 V CABLE TERMINAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf