Rubycon 400MXG82MEFCSN20X25
400MXG82MEFCSN20X25 picture photo
Mfg. Part Number
400MXG82MEFCSN20X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXG82MEFCSN20X25.pdf
Availability of 400MXG82MEFCSN20X25
QUANTITY
400MXG82MEFCSN20X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXG82MEFCSN20X25
Internal Part NumberEIS-400MXG82MEFCSN20X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current570mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXG82MEFCSN20X25
Related Links400MXG82M, 400MXG82MEFCSN20X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXG82MEFCSN20X25 Details Description
Related parts for 400MXG82MEFCSN20X25
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/RAIL B datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf