Vishay/Dale RWR84S6191FMS73
RWR84S6191FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6191FMS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6191FMS73.pdf
Availability of RWR84S6191FMS73
QUANTITY
RWR84S6191FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6191FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S6191FMS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6191FMS73
Related LinksRWR84S6, RWR84S6191FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6191FMS73 Details Description
Related parts for RWR84S6191FMS73
CONN PLUG 10POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
IC REG/CHRGR NARROW VDC 28-TQFN datasheet.pdf
IC VCXO ATTENUATOR/MULT 32VFQFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
OPTO SENSOR TSH 5MM PNP TER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf