Vicor Corporation V110C3V3E50B2
V110C3V3E50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3E50B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3E50B2.pdf
Availability of V110C3V3E50B2
QUANTITY
V110C3V3E50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3E50B2
Internal Part NumberEIS-V110C3V3E50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3E50B2
Related LinksV110C3, V110C3V3E50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3E50B2 Details Description
Related parts for V110C3V3E50B2
IC BUFFER DVR TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 16pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 316 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LED COB WHT 7.5MM 5000K 80CRI datasheet.pdf