Cornell Dubilier Electronics CD18FD911JO3F
CD18FD911JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD18FD911JO3F
Brief Description
CAP MICA 910PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD18FD911JO3F.pdf
Availability of CD18FD911JO3F
QUANTITY
CD18FD911JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD18FD911JO3F
Internal Part NumberEIS-CD18FD911JO3F
PackagingBulk
Capacitance910pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.650" L x 0.209" W (16.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD18FD911JO3F
Related LinksCD18FD, CD18FD911JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD18FD911JO3F Details Description
Related parts for CD18FD911JO3F
ADAPTER 5X7 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
HEATSHRNK DUAL WALL 40MM 1=196FT datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
S03-03-R-100 datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf