Rubycon 400MXG82MEFCSN20X25
400MXG82MEFCSN20X25 picture photo
Mfg. Part Number
400MXG82MEFCSN20X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXG82MEFCSN20X25.pdf
Availability of 400MXG82MEFCSN20X25
QUANTITY
400MXG82MEFCSN20X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXG82MEFCSN20X25
Internal Part NumberEIS-400MXG82MEFCSN20X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current570mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXG82MEFCSN20X25
Related Links400MXG82M, 400MXG82MEFCSN20X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXG82MEFCSN20X25 Details Description
Related parts for 400MXG82MEFCSN20X25
CONN HSG PLUG INLINE 24POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
SIZE 9 CABLE ASSY DBL END 240" datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN 14-16 AWG SLVR CRIMP datasheet.pdf
STRIPPER COAX-3 LEVEL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf