Rubycon 400MXH470MEFCSN25X50
400MXH470MEFCSN25X50 picture photo
Mfg. Part Number
400MXH470MEFCSN25X50
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXH470MEFCSN25X50.pdf
Availability of 400MXH470MEFCSN25X50
QUANTITY
400MXH470MEFCSN25X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXH470MEFCSN25X50
Internal Part NumberEIS-400MXH470MEFCSN25X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.68A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXH470MEFCSN25X50
Related Links400MXH470M, 400MXH470MEFCSN25X50 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXH470MEFCSN25X50 Details Description
Related parts for 400MXH470MEFCSN25X50
SENSOR 15PSIS M20 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC FRONT END MOD 5GHZ WIFI datasheet.pdf