Rubycon 400MXK820MEFCSN35X45
400MXK820MEFCSN35X45 picture photo
Mfg. Part Number
400MXK820MEFCSN35X45
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXK820MEFCSN35X45.pdf
Availability of 400MXK820MEFCSN35X45
QUANTITY
400MXK820MEFCSN35X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXK820MEFCSN35X45
Internal Part NumberEIS-400MXK820MEFCSN35X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRubycon - MXK Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXK
PackagingTray
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXK820MEFCSN35X45
Related Links400MXK820M, 400MXK820MEFCSN35X45 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXK820MEFCSN35X45 Details Description
Related parts for 400MXK820MEFCSN35X45
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
IC BUFF SCHMT TRG DL N-INV 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS FLYBACK POE+ 38UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG WHITE 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
COM ISM-SMART RF 2.4GHZ ISM TRX datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf