Rubycon 400RX301MT78X11.5
400RX301MT78X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
400RX301MT78X11.5
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400RX301MT78X11.5.pdf
Availability of 400RX301MT78X11.5
QUANTITY
400RX301MT78X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400RX301MT78X11.5
Internal Part NumberEIS-400RX301MT78X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAlum Caps 30/Sept/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-25°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current12mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400RX301MT78X11.5
Related Links400RX301, 400RX301MT78X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
400RX301MT78X11.5 Details Description
Related parts for 400RX301MT78X11.5
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B 48TQFP datasheet.pdf
FAN CORD 180DEG 24" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.7A 5X6 PQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
SMP STRT PLUG-PLUG .085 CBL 6" datasheet.pdf
RES 220 OHM 5% WW datasheet.pdf