Rubycon 400SAW47MEFC16X25
400SAW47MEFC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
400SAW47MEFC16X25
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400SAW47MEFC16X25.pdf
Availability of 400SAW47MEFC16X25
QUANTITY
400SAW47MEFC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400SAW47MEFC16X25
Internal Part NumberEIS-400SAW47MEFC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAW
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400SAW47MEFC16X25
Related Links400SAW47, 400SAW47MEFC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400SAW47MEFC16X25 Details Description
Related parts for 400SAW47MEFC16X25
DIODE TUNING SS 14V SOT23 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 18V datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 12-BIT R-R D/A CONV 8VSSOP datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 2 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf