Rubycon 400SAW47MEFC18X20
400SAW47MEFC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
400SAW47MEFC18X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400SAW47MEFC18X20.pdf
Availability of 400SAW47MEFC18X20
QUANTITY
400SAW47MEFC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400SAW47MEFC18X20
Internal Part NumberEIS-400SAW47MEFC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAW
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400SAW47MEFC18X20
Related Links400SAW47, 400SAW47MEFC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
400SAW47MEFC18X20 Details Description
Related parts for 400SAW47MEFC18X20
IC OR CTRLR N+1 16QSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 11A D2PAK datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf