Rubycon 400USG150MEFCSN25X25
400USG150MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
400USG150MEFCSN25X25
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400USG150MEFCSN25X25.pdf
Availability of 400USG150MEFCSN25X25
QUANTITY
400USG150MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400USG150MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-400USG150MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400USG150MEFCSN25X25
Related Links400USG150M, 400USG150MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400USG150MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 400USG150MEFCSN25X25
RES 39K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC COUNTER/OSC 14STAGE 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 46POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 7A MED datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf