Rubycon 400USG390MEFCSN30X35
400USG390MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
400USG390MEFCSN30X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400USG390MEFCSN30X35.pdf
Availability of 400USG390MEFCSN30X35
QUANTITY
400USG390MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400USG390MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-400USG390MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSG
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.13A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400USG390MEFCSN30X35
Related Links400USG390M, 400USG390MEFCSN30X35 Datasheet, Rubycon Distributor
400USG390MEFCSN30X35 Details Description
Related parts for 400USG390MEFCSN30X35
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LAMP T-1.5 TELE SLIDE 60V .02A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf