Rubycon 400USG68MEFCSN20X25
400USG68MEFCSN20X25 picture photo
Mfg. Part Number
400USG68MEFCSN20X25
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400USG68MEFCSN20X25.pdf
Availability of 400USG68MEFCSN20X25
QUANTITY
400USG68MEFCSN20X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400USG68MEFCSN20X25
Internal Part NumberEIS-400USG68MEFCSN20X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSG
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400USG68MEFCSN20X25
Related Links400USG68M, 400USG68MEFCSN20X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400USG68MEFCSN20X25 Details Description
Related parts for 400USG68MEFCSN20X25
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 26POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 185MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf