Rubycon 400VXH820MEFCSN35X50
400VXH820MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
400VXH820MEFCSN35X50
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400VXH820MEFCSN35X50.pdf
Availability of 400VXH820MEFCSN35X50
QUANTITY
400VXH820MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400VXH820MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-400VXH820MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400VXH820MEFCSN35X50
Related Links400VXH820M, 400VXH820MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
400VXH820MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 400VXH820MEFCSN35X50
IC ENCORE MCU FLASH 48K 68PLCC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf