Rubycon 400VXW150MEFC18X40
400VXW150MEFC18X40 picture photo
Mfg. Part Number
400VXW150MEFC18X40
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400VXW150MEFC18X40.pdf
Availability of 400VXW150MEFC18X40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
400VXW150MEFC18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400VXW150MEFC18X40
Internal Part NumberEIS-400VXW150MEFC18X40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXW
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400VXW150MEFC18X40
Related Links400VXW150, 400VXW150MEFC18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
400VXW150MEFC18X40 Details Description
Related parts for 400VXW150MEFC18X40
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
FUSE SLO MIDGET 6.25A 500 VAC datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 757MA 350 MOHM datasheet.pdf
CABLE SUPPORT FOR STD BUCCANEER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf